Apžvalga: „Amerika be dangoraižių“

Tiesą pasakius apie Eglės keliones, kurios vėliau tapo pirmąją knygą – „Bastūnės liudijimais. Aplink pasaulį motociklu“ (2017), sužinojau kalbindamas jos tėtį, žinomą muzikologą Viktorą Gerulaitį. Galbūt todėl (jau žinodamas apie sudėtingas merginos savojo „aš“ paieškas, nuvedusias iki beveik kritinių situacijų), ją skaičiau matyt kitaip. Filosofiją ir tarptautinius santykius studijavusi žurnalistė, keliautoja, motociklininkė… Gal net avantiūristė? Beje, pati pripažinusi, kad pirmoji knyga pradėjo „rastis tada, kai suprato, kad turi skolą pasauliui“. Bet šiandien ne apie tai. Mat pasirodė nauja Eglės Gerulaitytės knyga.

Kam keliauti, kai net tolimiausius pasaulio kampelius galima pamatyti National Geographic kanale ar YouTube ar pasiskaityti Wikipedijas? Kam motociklu, ir dar bekele, kai yra tiek saugių ir patogių lėktuvų, traukinių ir automobilių? Nes kompiuterio ar televizoriaus ekrane nesigūši nuo stūgaujančių Labradoro girios vėjų, napajusi Naujosios Meksikos dykumų smėlio karščio ir neužuosi Karibų žvejo senelės verdamos vakarienės. Nes lėktuvai nesileidžia mažutėse San Blas salelėse, nėra traukinių į magiškąjį Šei kanjoną Arizonoje, o asfaltuoti keliai neveda į svaiginančias Uolinių Kalnų perėjas. Nes keliaujant motociklu atokiais, dažnai pasaulio jau pamirštais keliukais, sutinki pačius nuostabiausius perėjūnus ir pasakorius, atsiskyrėlius ir nuotykių ieškotojus, navahų pėdsekius ir Kolorado elnių medžiotojus, Luizianos pelkių raganas ir Oklahomos galvijų piemenis, nes tik taip ankstų miglotą rytą aplink palapinę pripėduoja didžiulis briedis, stūgauja kojotai ir tyliai šnara ežerų nendrės. Net tik tamsiausią naktį mirga ryškiausios žvaigždės, ir tik po pasiutusios liūties žemė pakvimpa pačia gyvybe. Nes keliauti – tai gyventi.

Taip sako (rašo) pati Eglė.

Knygoje „Amerika be dangoraižių“ pažinsite kitokią Šiaurės Ameriką. Tai – antroji filosofiją ir tarptautinius santykius studijavusios žurnalistės, keliautojos, motociklininkės Eglės Gerulaitytės knyga. Pirmoji, „Bastūnės liudijimai“ apie keliones motociklu po Pietų Ameriką, išleista 2017 m.

„Amerika be dangoraižių“ – tai netradicinės kelionės motociklu, bekelės išbandymų ir nuotykių bei netikėtų atradimų knyga, pasakojanti apie Šiaurės Amerikos įdomybes ir gyvenimą. Navahų legendos, aligatorių medžiotojai, vudu raganos, Niufaundlando žvejai, Meksikos ir Gvatemalos indėnai, uždaroji socialistinė Kuba ir paslaptingos Karibų salų gentelės – visos šios istorijos, tikros ir nepadailintos, keistos ir kasdieniškos, knygoje atgyja kelionių dienoraščio forma.

Tai tarsi socialinis įvairių Šiaurės Amerikos ir Karibų šalių, tautų ir genčių komentaras, nuotykių knyga ir kartu – istorija apie gyvenimą kelyje, jaunos moters „atėjimo į amžių“ ir savo vietos po saule paieškų metraštis. Gal kelionė be grįžimo datos gali tapti nauja pradžia?

Eglė Gerulaitytė. Amerika be dangoraižių. Vilnius: Tyto alba, 2019.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *