Jaunas menininkas iš Izraelio kuria teatrinį eksperimentą 3D formatu Kaune

Nacionalinis Kauno dramos teatras kovo mėnesį žiūrovams žada netikėtumų ir teatrinių eksperimentų – izraeliečio menininko Arielio Sereni Browno debiutą, kuriame dalyvaus ne tik profesionalūs aktoriai, bet ir bendruomenės nariai. Projekto „Kaunas WI-FI“ premjera numatyta kovo 9 d., o kovo 17 d. publika išvys Izraelyje sukurtą šio menininko spektaklį „A-hole Fuckin Loser“ („Efes Omo Maniac“).

Pažintis festivalyje Isra–Drama“

Menininką į Kauną pakvietė Nacionalinio Kauno dramos teatro direktorius Egidijus Stancikas po praėjusių metų lapkričio 21-25 d. Izraelyje vykusio festivalio „Isra-Drama“, kurio programoje buvo pristatytas Arielio Browno spektaklis „A-hole Fuckin Loser“ („Šiknius sumautas nevykėlis“, liet.). „Vaizdas scenoje, muzika ir multimedijos suaudžia tokią fantastišką istoriją, jog šį pasirodymą drąsiai įvardinau vienu stipriausiu festivalio reginiu. Po pasirodymo užsimezgė draugiškas kontaktas su Arieliu. Jis susidomėjo galimybe kurti Kaune, juolab, kad jo kūrybos procesas – labai atviras – tarsi dienoraščio užrašai, pildomi stebint naują aplinką, kaupiant įspūdžius ir panašiai. Manau, kad jo kūrybinis procesas Kaune turėtų būti sėkmingas ir vainikuotas netikėtu rezultatu“, – sako teatro vadovas. Naujausias A. Browno projektas „Zula 2000“ (prodiuserė Maya Landsmann). Jis alternatyvaus Izraelio teatro festivalyje „Acco“ pelnė geriausio režisieriaus ir geriausios aktorės apdovanojimus.

Arielis Brownas jau yra buvęs Lietuvoje prieš keletą metų, tiesa, labai trumpai – per kelionę, kuri prasidėjo Lenkijoje ir baigėsi Indijoje. Tąkart Vilnius buvo tik trumpa tranzito stotele tarp Varšuvos ir Rygos, o dabar Arielis turi galimybę pusantro mėnesio pažinti šalį, ypač Kauną, žmones ir kultūrinius procesus. „Teatro vadovo kvietimas atvykti į Nacionalinį Kauno dramos teatrą yra puiki galimybė praktikuoti ir tobulinti įgūdžius teatro srityje. Mane domina šiandienos teatro ir kombinuotų medijų meno jungtis. Manau, kad tai susiję su mano poreikiu reaguoti į aplinką, kurioje vyksta kiekvienas pasirodymas. O atsižvelgiant į tai, kad šis šou vyks teatro scenoje, kuri mane vis dar veikia kaip lokali vieta, stengsiuosi šiai erdvei suteikti kuo daugiau perspektyvų“, – teigia kūrėjas.

Spektaklis, kurį inspiravo kelionė

Režisierius ir aktorius Arielis Sereni Brownas gimė 1994 m. Niujorke menininkų šeimoje, o po dviejų metų persikėlė į Izraelį. 2015-ais metais A. Brownas su drauge išvyko į metus trukusią kelionę, kuri prasidėjo Lenkijoje ir tęsėsi iki Indijos. Pora pasirinko kelionę žeme ir orientavosi įvairių kultūrų ritualų pažinimą. Tarp jaunuolių aplankytų šalių – Rusija, Kinija, Tailandas. Kelionės metu jiems teko dažnai keliauti autostopu, patirti keistų ir jaudinančių akimirkų, susidurti su vietiniais ir išvysti stulbinančių teatro variacijų. Sukaupęs potyrius, jis pradėjo kurti medžiagą spektakliui. 2016 m. grįžęs į Izraelį jis pateikė idėją Jafos miesto „Habait“ teatro programai „Homegrown Incubator Residency“ ir gavo sutikimą sukurti spektaklį. „Spektaklyje „A-hole Fuckin Loser“ išreiškiamas nuolatinis siekis stimuliuoti ir sukurti vis-à-vis įspūdį, taip pat baimė pasirodyti nuobodžiu, baimė likti vienišu“, – pasakoja menininkas. Šio spektaklio trupė atvyksta į Kauną ir jų pasirodymą bus galima pamatyti kovo 17 d. Didžiojoje scenoje.

Teatro eksperimentas 3D formatu

Kurdamas eksperimentinį teatro projektą Kaune, Arielis Brownas bendradarbiauja su vaizdo operatoriumi ir režisieriumi Asafu Schoutenu. Žinant, kad Arielio projektus sunku „įvilkti“ į žanrą, šis primins teatro eksperimentą 3D formatu. „Vaizdinys, ištrauktas iš mano vaizduotės arba realybės, įžiebia manyje troškimą rašyti, kurti veiksmą ir įtampą. Aš stengiuosi perprasti vaizdinio tekstą, jeigu tekstas jame išvis egzistuoja“, – teigia A. Brownas.

Viešnagė Kaune menininkui padovanojo daug naujų patirčių: pirmo sniego senio lipdymą, poledinės žūklės stebėjimą ir pan. Arielis Brownas į naująjį projektą ketina įtraukti ir bendruomenės narius, neprofesionalus, surengti dirbtuves.

Naujo projekto idėją Arielis ir jo kolega atskleidžia pamažu – jie koncentruojasi į „fake news“ (netikras naujienas) ir jų formas. „Mes nesistengiame sukurti karščiausių dienos naujienų. Žinome, kad mums tai nepavyks, nes esame du atvykėliai iš Izraelio ir labai menkai išmanome lietuvių kultūrą. Tačiau mes sukūrėme specialią informacijos rinkimo technologiją, leidžiančią pasiknaisioti Kauno gyventojų mintyse ir suprasti, ką jie galvoja. Pristatysime specialiai jums sukurtą šou“, – intriguoja menininkas.

Publika išvys net keturis „Kaunas WI-FI“ rodymus – kovo 9, 10, 12 ir 13 d. skirtingais laikais Rūtos salėje. Spektaklis dalyvauja tarptautinio interaktyvaus festivalio „Nerk į teatrą 2019“ programoje.

Nacionalinio Kauno dramos teatro informacija

Donato Stankevičiaus ir asmeninio archyvo nuotraukos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *