Apžvalga: „Lyderystė“

Kokių lyderių reikės rytoj? Lyderiu gimstama ar tampama? Ir išvis, ar visuomenėje, kur kiekvienas ugdomas būti sau lyderiu, reikia vedlystės?

Du lyderystės praktikai – Alisa Miniotaitė ir Ignas Staškevičius – šioje knygoje kartu ieško atsakymo į lyderystės „kaip“. Kaip tapti lyderiu, kaip vesti žmones pirmyn, kaip padaryti, kad žmonės tave sektų, kaip pasiekti tikslą? Diskutuodami ir dalydamiesi patirtimi, autoriai žvelgia į lyderystės reiškinį pro skirtingų teorijų akinius. Iš jųdviejų spalvingo pokalbio atsiradusios įžvalgos įkvėps tikslų siekiančius vadovus, padės norintiesiems tapti lyderiais, jaudins tiesiog smalsius skaitytojus.

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytoja dr. A. Miniotaitė pasakoja, kad mintis apie tokią knygą sukosi bemaž aštuonerius metus. „Daugelis lyderystės tyrinėtojų laužo galvas ir gyvena su nuolat kirbančiu klausimu „kaip“. Aš taip pat nepaliauju ieškoti atsakymo, kaip lyderis veda, kaip daro įtaką, kas yra svarbu sekėjams. Lietuvoje trūksta kokybiškos medžiagos apie vadovavimą ir lyderystę, mokslininkų, tyrinėjančių lyderystę, – vos keli. Noriu užkurti aktyvesnę diskusiją mūsų krašte apie tai, kaip suprantame lyderystę, kokia lyderystė geriausiai tinka Lietuvoje.“

Knygos bendraautorė pasakoja, kad apie lyderystę visuomet norėjo kalbėti dialogo forma, kad susidurtų skirtingi požiūriai, įsižiebtų diskusija. Idėja pakviesti tokiam pokalbiui rašytoją, verslininką I. Staškevičių kilo A. Miniotaitės vedamoje radijo laidoje „Lyderio dilemos“.

I. Staškevičius pasakoja, kad „Alisos kvietimas drauge parašyti knygą apie lyderystę nuskambėjo kaip vilionė patirti nuotykį. Teliko pasitikrinti, ar čia nekvepia apgaule, ar žadama intriga nėra tik nuobodžios rutinos šydas. Susitikęs su socialinių mokslų daktare jos vardo vadybos laboratorijoje atsikračiau tokių abejonių. Šis projektas nė iš tolo nekvepia nei chaltūra, nei komercija. Prisiminiau, kaip Eimuntas Nekrošius skundėsi, kalbinamas statyti „Nybelungų giesmę“ Kopenhagos operoje, kas žiūrės septyniolika valandų trunkantį spektaklį. Kas skaitys dar vieną knygą beviltiškai nuvalkiota tema? Nebent ji bus įdomi. Pirmiausia, aiškiai susitarėme, ji turės būti įdomi mudviem su Alisa.“

Lyderystę turbūt daugelis apibūdintų skirtingai. Pasak knygos bendraautorės A. Miniotaitės, jai „lyderystė – tai atsakomybės prisiėmimas. Nuo atsakomybės už save, savo šeimą, savo skyrių iki atsakomybės už organizaciją, miestą, šalį, o galbūt net ir pasaulį.“

„Man buvo įdomu, kaip Alisa moksliškai narstys lyderystę – reiškinį, kuris tai atsiranda, tai pranyksta. Ar lyderystė turi dėsnių? Fizikai aprašo vėjo gūsius, debesų kamuolius, upių sūkurius ir ugnikalnių pliūpsnius, nes išmano savo lygtis ir formules, o socialinių mokslų studijos dažnai dvelkia menkai apmąstytais fenomenologiniais pliurpalais. Ar lyderystė – tai pastanga? Kiek ji trunka?” – klausia lyderystės praktikas I. Staškevičius ir kviečia šių klausimų ieškoti knygoje „Lyderystė“.

Dr. Alisa Miniotaitė

Tarptautinės bendrovės ALISA MANAGEMENT LABORATORY įkūrėja, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Vadovų magistrantūros Lyderystės programos vadovė.  Veda mokymus, konsultuoja Lietuvos ir užsienio bendroves. Laidų bei straipsnių autorė, aistringa slidininkė ir keliautoja, mama.

Ignas Staškevičius

Gimė 1970 metais, nuo tada gyvena Vilniuje. Su bendraminčiais įsteigė ir išplėtė ne vieną verslą, tarp jų – prekybos tinklą „Maxima“. Yra studijavęs mediciną ir teisę, vadovavęs įvairioms bendrovėms, parašęs keletą knygų, sukūręs dokumentinių filmų, nubėgęs maratoną.

Ir pabaigai keli atsiliepimai apie knygą:

Lyderystė ir jos supratimas turi būti viduje. Jeigu norėsi būti antras, nieko nepasieksi. Mes, lietuviai, turime būti lyderiai, turime eiti į priekį, o ne skųstis, kad mus kas nors aplenkė. Šios knygos autoriai yra darbais įrodę, kad geba ne tik kurti vizijas, bet ir jas įgyvendinti. Gulėdamas lovoje didelių strategijų nesusapnuosi, lyderystei reikia strateginės drausmės, atvirumo pokyčiams, kūrybingumo ir noro būti geriausiam.

Profesorius Vladas Bumelis

Ši knyga – kelionės į Ekstremistaną nuotykių aprašymas. Mielas skaitytojau, kad ir kaip norėtųsi, nebandyk jos pakartoti – tai ne kelionių gidas. Jei pasiryši – ir jei pasiseks, – rasi savo kelią.

Doc. dr. Alfredas Chmieliauskas,

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto rektorius

Alisa Miniotaitė, Ignas Staškevičius. Lyderystė. Vilnius: Tyto alba, 2019.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *