Apžvalga: „Vyras be trūkumų“

Vasara jau prasideda, tai labai tikiuosi, jog ir skaitiniams rasime šiek tiek daugiau laiko. O jau paskaityti – patikėkite: tikrai rasime ką, nes štai ir aš šiandien rašau apie dar vieną romaną vasaros skaitiniams, tikrai aukštos prabos literatūrą. Taigi, „Tyto Alba“ išleido britų rašytojos Jane Gardam romaną „Vyras be trūkumų“. Tai istorija apie sudėtingo likimo Radžo našlaičius. Literatūrinis šedevras, kur per vieno žmogaus gyvenimo portretą autorė išskleidžia visą monumentalų XX amžių.

2015 m. romaną „Vyras be trūkumų (Old Filth) “ BBC įtraukė į 100 – to geriausių britų romanų sąrašą. Jane Gardam sukūrė literatūrinį šedevrą, vieno žmogaus gyvenimo portretu išskleisdama visą monumentalų XX amžių.

Jane Gardam – britų rašytoja, daugelio svarbiausių literatūros premijų laureatė. Tarp jų – dukart Whitbread premija, buvo nominuota Booker premijai. 1999 m. apdovanota „Heywood Hill“ premija už didžiulius nuopelnus literatūrai, 2009 m. jai įteiktas Britanijos imperijos ordinas. Ji – trylikos knygų vaikams ir devynių romanų autorė.

Pagrindinis romano veikėjas Seras Edvardas Federsas – legenda tarp advokatų: aštrus protas, sausas humoras. Ir mažai kas žino, kad šis nepriekaištingos išorės senas advokatas – Radžo našlaitis. Taip buvo vadinami vaikai, gimę Britanijos kolonijose, tėvai juos dar visai mažus išsiųsdavo į Didžiąją Britaniją mokytis… Palaidojęs žmoną ir persikraustęs į Dorsetą, kur ketina praleisti paskutinę savo gyvenimo atkarpą, Federsas pagaliau išsilaisvina iš profesinių ir emocinių taisyklių ir klišių, kuriomis visą laiką vadovavosi. Į nueitą gyvenimo kelią jis žvelgia sarkastišku, šaltu, viską mačiusio žmogaus žvilgsniu, tačiau jo paties istorija pagauna ir nepaleidžia. Jo istorija – tai Britanijos imperijos istorija.

Federso vaikystė Malajoje Britanijos imperijos klestėjimo laikotarpiu, mokykla prieškarinėje Anglijoje, kilimas karjeros laiptais Pietryčių Azijoje ir grįžimas į Angliją tūkstantmečio pabaigoje – kertiniai laiko ir erdvės taškai, nužymintys jo gyvenimą. Tačiau Edvardas Federsas, tikras britas, vyras be trūkumų ir be priekaištų, šaltas, sarkastiškas ir išlaikantis atstumą nuo visų, drauge yra ir šimtmečio atspindys. Literatūrinis asmens ir epochos portretas, nepriekaištingai nupieštas vienos žymiausių XX a. britų rašytojų. Intelektualus ir ironiškas, apsišarvavęs abejingumu ir drauge pažeidžiamas.

– Visą gyvenimą, Tansi, nuo ankstyvos vaikystės, mane palikdavo, pamesdavo ar mirdavo visi, kuriuos mylėjau ar kurie mylėjo mane. Noriu žinoti, kodėl.

– Jūs legendinis advokatas, sere Edvardai.

– Tai visai kas kita.

Jane Gardam. Vyras be trūkumų. Iš anglų kalbos vertė Danguolė Žalytė-Steiblienė. Tyto alba, Vilnius, 2019.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *