Jubiliejinė Vilniaus knygų mugė startavo jau rytoj: viskas, ką turime žinoti

20-osios Vilniaus knygų mugės atidarymui praūžus,  tikrai dar ne per vėlu pradėti planuoti, ką šiais metais verta pamatyti, išgirsti, susitikti ar patirti. Nepasiklysti renginių sraute ir pastebėti netradicinius renginius visada padeda rekomendacijos, kuriomis dalinasi literatūros kritikė, vertėja Elžbieta Banytė, literatūrologė Jūratė Čerškutė, filosofas Kęstas Kirtiklis ir mugės organizatoriai.

„Pagrindinis patarimas – iš anksto ne tik atlikti „namų darbus“ susipažįstant su programa bei naujai išleistomis knygomis, pasižymėti svarbiausius renginius „Litexpo“ programėlėje, bet ir įsigyti bilietus bei automobilį palikus namuose į mugę vykti nemokamais autobusais. O  turininga, įdomia ir aktualia programa organizatoriai jau tikrai pasirūpino“, – sako Lietuvos parodų ir kongresų centro „Litexpo“ parodų grupės vadovė Milda Gembickienė.

20 renginių, kurie nenuvils

Iš beveik 550 vasario 21–24 d. vyksiančių renginių, parodų, susitikimų, dirbtuvių, skaitymų, koncertų ir net kino filmų išsirinkti tai, kas aktualiausia, ne visada paprasta. Tad jei dar nespėjote atsiversti programos, visada gelbsti rekomendacijos.

Literatūros kritikė, vertėja Elžbieta Banytė rekomenduoja:

 1. Diskusija „Skaitymo duobės: kaip sudominti paauglius knygomis“ (Ketvirtadienis, 14:00, salėje 5.5). Kai dirbu mokytoja, turbūt kas antrą dieną tėvai manęs prašo: „Padarykit ką nors, kad jis skaitytų“. Faktai negailestingi: dažnai vaikystėje knygas graužte graužę vaikai maždaug šeštoje klasėje staiga liaujasi skaitę ir ima veikti kažką, kas padorius tėvus varo į neviltį, o kartais net į siutą. Juk visi žinome: daug skaitantys žmonės geriau rašo, yra empatiškesni, daugiau pasiekia, o čia – kažkodėl vaikas neskaito… Šioje diskusijoje paauglių literatūros specialistės kalbėsis, kodėl taip nutinka ir ką galima padaryti, kad paaugliai nemestų knygų į šalį ir išliktų susidomėję.
 2. Diskusijų klubas. „Žemininkai ir jų bendraamžiai: 20-ųjų karta lietuvių poezijoje“. (Ketvirtadienis, 14:00, Forumas). Šiemet minime Alfonso Nykos-Niliūno, Eduardo Mieželaičio, Broniaus Krivicko gimimo šimtąsias metines. Jau vien iš išvardytų pavardžių akivaizdus likimų skirtumas: išeivis, Lenino premijos laureatas, partizanas. Niliūnas yra vienas iš svarbiausių žemininkų, o po kelerių metų švęsime ir antologijos „Žemė“, vienos svarbiausių lietuvių poezijos knygų, septyniasdešimtmetį. Ar įmanoma išvis kalbėti apie „20-ųjų kartą“? Ir kodėl žemininkai tebelieka mūsų kanono centre? Ši diskusija rekomenduojama tiems, kuriems įdomi poezija ir kurie nori pasiklausyti akademiškų, bet nenuobodžių akademikų, kalbančių apie bendrą interesų sritį.
 3.  „Lietuva skaito! (Prieš 20 metų)“ su Rimantu Kmita. (Penktadienis, 17:00, Rašytojų kampe). Jei knygų mugė būtų žmogus, šiemet galėtų legaliai nusipirkti alkoholio: jai 20. Pagal mugės datas leidėjai, rašytojai, literatūros kritikai, net dalis akademinio pasaulio dabar struktūruoja savo metų kalendorių: sausio pirmoji yra tik simbolinė Naujųjų metų data, o leidybiniai ciklai sukasi mugės ritmu. Todėl mugės fanams rekomenduoju renginį, bandantį permąstyti mugės gyvavimą ir ateitį. Jame susidurs kelios kartos: knygų mugės kūrėjai ir pirmeiviai, tie, kurie jai prasidėjus dar buvo paaugliai. Pokalbio metu neabejotinai bus daug įdomaus prisimenama, o dar daugiau netikėto papasakojama.
 4. LLTI premijos už kūrybiškiausią 2018 m. knygą laureato paskelbimas ir knygų 12-uko aptarimas. (Šeštadienis, 11:00, Forume) Į Metų knygos rinkimų laureato apdovanojimą suplūs minios: norėtųsi jas matyti ir Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto skelbiamame dvylikos kūrybiškiausių metų knygų aptarime. Šis sąrašas kitoks dėl to, kad jį skelbia mokslo institucija – literatūros profesionalai. Šiemet sąrašas netikėtas: jame ir prof. Liudo Mažylio veiksmo trileris „99 šimtosios“, ir Mariaus Povilo Elijaus Martynenko „Be penkių pasaulio pradžia“, ir jau Nacionaline premija apdovanotų rašytojų 2018 m. pasirodžiusios knygos. Kas taps laureatu? Kaip literatūrologai vertina mūsų literatūros būklę? Apie tai – gyvas ir šventiškas dvyliktuko pristatymas.
 5. Poezijos skaitymai. Jaunieji jotvingiai skaito mėgstamiausią savo ir pasirinktą kito poeto eilėraštį. (Šeštadienis, 18:00, rašytojų kampas). Jotvingio ir Jaunojo jotvingio premijos jau senokai tarp pačių kūrėjų yra svarbios, prestižinės: abi teikiamos per festivalį „Poetinis Druskininkų ruduo“. Jaunaisiais jotvingiais yra tapę daug svarbių poetų ir ne tik: a. a. Gintaras Beresnevičius (už poeziją eseistikoje), Giedrė Kazlauskaitė, Gytis Norvilas, Marius Burokas ir kt.  Festivalis tarptautinis ir vyksta nuo pat Nepriklausomybės pradžios, tačiau nėra plačiai žinomas visuomenėje: su Metų knygos rinkimais net nėra ko lyginti, nors tai suprantama, nes renginio tipas visai kitoks. Šis renginys nežinančiam – proga pažiūrėti, kuo kvėpuoja Lietuvos poezija, pasiklausyti gerų tekstų, susidaryti platesnį lietuvių literatūros procesų vaizdą, o žinančiam – tiesiog pabūti kartu ir pasimėgauti skaitymais.

Literatūrologė Jūratė Čerškutė rekomenduoja:

 1. Diskusijų klubo renginiai. Nes tai neatsiejama Vilniaus knygų mugės dalis. Kasmet čia nutinka pačių giliausių ir mintį kutenančių pokalbių, atspindinčių ir aktualijas, ir amžinuosius klausimus. Šiemet laukia net 8 diskusijos, tad tikiuosi, kad skaitytojai ras ką išsirinkti.
 2. Jubiliejinės knygų mugės naujiena – „Šortai“. Čia tiems, kurie virkauja, kad knygų pristatymai būna ilgi ir nuobodūs. Tik 15 minučių vienam autoriui ir vienai knygai. Mažas konspektas, maža diskusija, ir siekis esminius dalykus išryškinti greitai, aiškiai ir nedaugžodžiaujant laike. 
 3. Knygų šalies kūrybinė studija. Ar matėte, kokio kalibro žvaigždes šiemet į Lietuvą priviliojo Knygų šalies spiritus movens Sigutė Chlebinskaitė? Prancūzė Marion Bataille, japonas Katsumi Komagata. Taigi, tikros įkvėpimo dienos, tad linkiu atrasti kūrybinę studiją ir žengti žingsnį link knygos kultūros ir knygos meno. 
 4. Susitikimas su bene žymiausia dabarties latvių rašytoja Nora Ikstena (Šeštadienis, 13:00, salėje 5.1). Renginio metu bus pristatomas garsiausio N. Ikstenos romano „Motinos pienas“ lietuviškasis vertimas, o autorę kalbins novelistikos juvelyrė Danutė Kalinauskaitė. Galiu net neabejoti, kad tai bus nepakartojamas dviejų puikių rašytojų pasikalbėjimas. 
 5. Paskutinę minutę pamačiau, kad į Vilniaus knygų mugę atvyksta britų meno kritikė Gilda Williams, parašiusi vadovėlinę knygą „Kaip rašyti apie šiuolaikinį meną“. (Penktadienis, 14:00, salėje 5.3). Ši knyga turėtų būti parankinė visiems rašantiems, ir ne tik apie meną, nes ji pirmiausia grąžina prie sąvokų ir jų apibrėžimų. Tai itin svarbu dabar, kai kiekviena nuomonė apie bet ką yra vadinama recenzija, o kaip puikiai žino tikras recenzijas rašantys – tai žlugdo visą kritikos lauką, ir ne tik meno. 

Filosofas Kęstas Kirtiklis rekomenduoja:

 1. Maxo Tegmarko knygos „Gyvybė 3.0: Žmogus dirbtinio intelekto amžiuje“ pristatymas. (Šeštadienis, 14:00, salėje 5.2). Knygų mugė, paradoksaliai, tampa vieta, kurioje kalbama apie dalykus, apie kuriuos Lietuvos viešojoje erdvėje kalbėti nelabai įprasta. Yra temų, apie kurias tarsi visi esame girdėję, pripažįstame jų svarbą, tačiau rimtai apie jas diskutuojam nebent tik nišiniuose sambūriuose. Ši diskusija apie vieną tokių temų. Atrodo, kad dirbtinis intelektas yra naujasis slaptažodis tiek žmonių viltims, tiek baimėms įvardinti. Bet ką jis išties lems, ką jis gali ir ko negali? MIT profesoriaus, kurio DI keliamų rizikų tyrimus finansuoja Elonas Muskas ir įvairiapusis kalbėtojų būrys kelia lūkesčius.
 2. Michaelo Hardto ir Antonio Negri veikalo „Imperija“ pristatymas. (Penktadienis, 20:00 salėje 3.2). Dar viena nišinė tema ant knygų mugės podiumo. Šiandienį socialinį-politinį pasaulį priimame kaip duotybę ir galvoti apie jį bandome nuo XIX a. nekintančiais terminais. O gal šiems terminams senokai laikas būtų suteikti kiek kitą prasmę ir į šiandienio pasaulio politiką pažvelgti visiškai neįprastu kampu? Tai padaryti kviečia ne tik Lietuvoje nepelnytai menkai žinomi post-marksistai knygos autoriai, bet ir radikalūs lietuvių filosofai.
 3. Kad jau prakalbome apie filosofiją, nevertėtų praleisti ir Anne Conway knygos „Seniausios ir naujausios filosofijos pradai“ pristatymo(Ketvirtadienis, 18:00, salėje 1.3 ). XIX a. nusistovėjo akademinis filosofijos kanonas, iš kurio buvo pašalinta daugybė nestandartinių mąstytojų, maža to, filosofiją neginčijamai paversta „vyrų reikalu“. Todėl jei apie XVII a. filosofę Anne Conway nieko nesate girdėję – nenuostabu. Galimas daiktas, kad ne tiek jau daug būsite girdėję ir apie tuos jaunosios kartos filosofus, kurie apie ją kalbėsis. Žodžiu, visokeriopas atradimo džiaugsmas.
 4. Diskusija „Tinklaraščiai apie knygas. Kaip tapti nuomonės formuotoju?“ (Sekmadienis, 12:00, salė 3.2) Yra skaitytojai, yra profesionalūs skaitytojai (rašantys apie knygas žurnalams ir portalams) ir yra aktyvūs skaitytojai, skaitantys ir rašantys tinklaraščius apie knygas. Kas verčia žmones, dažniausiai visą dieną triūsusius kokiame nors biure, laisvu nuo darbo laiku be saiko skaityti ir dar apie tai rašyti? Siekis atsipalaiduoti, neišsipildžiusi svajonė pačiam rašyti, noras išsipasakoti ar viltis galiausiai savo veiklą komercializuoti? Renginys, kuriame knygų skaitytojai yra ne tik publikoje!
 5. Skaitymas neatsiejamas nuo refleksijos, ypač nuo savirefleksijos. Asmeninės, arba kolektyvinės, todėl susitikite su Felixu Ackermannu, istoriku, miesto antropologu, esė knygos „Labai blogai arba liuks: 8 pamokos apie Lietuvą“ autoriumi. (Šeštadienis, 14:00, salėje 1.2). Autorius penketą metų gyveno Lietuvoje, pramoko lietuviškai, matė ne vieną džiugų ir graudų čionykščio gyvenimo epizodą. Daugybę jų sudėjo į vokiškai parašytą esė knygą, kurios vertimas nesenai pasirodė lietuviškai. Šiek tiek savikritikos dar niekam nepakenkė.

Organizatoriai rekomenduoja:

 1. Naktinis dar ilgesnio penktadienio renginys „Naktis mugėje. Įvaizdinti žodžių klavyrai. Žodžiai – kaip sapnas, kaip vizija“.(Penktadienis, 21:00, Muzikos salė). Išskirtinis mugės jubiliejui skirtas reginys, kuriame susitiks tekstai ir muzika. Laukiami visi, norintys pamatyti ir išgirsti, kaip atskirus žodžius ar tekstą papildo ir įprasmina garsas. Renginyje dalyvaus ir savo tekstus skaitys: Agnė Žagrakalytė, Daiva Čepauskaitė, Indrė Valantinaitė, Benediktas Januševičius, Dovydas Grajauskas, Marius Povilas Elijas Martynenko, Rolandas Rastauskas, Mindaugas Nastaravičius, Gytis Norvilas. Muzikos garsais improvizuos: Saulius Petreikis, Vytautas Labutis, Ruta Loop, Justas Kulikauskas ir kt.
 2. Filmai Knygos kino salėje. Norintiems atsipūsti nuo mugės šurmulio, ramiai pasižiūrėti gerą filmą, susipažinti su knygos puslapius išaugusiais personažais, pasimėgauti garsių rašytojų biografijomis ar puikia animacinių filmų programa visai šeimai. Lankytojai laukiami ten, kur susitinka kinas ir knygos.
 3. Autoriai skaito savo knygų ištraukas Bibliotekų erdvėje. Norėtumėt išgirsti, kaip knygos prabyla jų kūrėjų balsais? Būtent Bibliotekų erdvėje skaitytojų mylimi ir vertinami Lietuvos rašytojai bei poetai skaitys savo kūrinius. Tai 15 minučių trukmės susitikimai ir iki pat skaitymų pradžios tik autorius žino, kokią savo knygos ištrauką jis skaitys. Tai galimybė mylimus kūrinius bei santykį su knyga atrasti iš naujo.
 4. Širdis ir protus užvaldanti poezija. Šiemet mugėje gausu išskirtinių poezijos knygų pristatymų bei skaitymų. Rekomenduojame nepraleisti: Penktadienį 16:00 Mindaugo Valiuko knygos „Mokytojas mirti ir kitos poemos“ pristatymas; 18:00 Mindaugo Nastaravičiaus poezijos knygos „bendratis“ pristatymas; 20:00 Mariaus Povilo Elijo Martynenko knygos „Praeis“ pristatymas. Šeštadienį 15:00 Skaitymai su Katalonijos poete Maria Sevilla. 17:00 Kornelijaus Platelio poezijos knygos „Įtrūkusios mėnesienos“ pristatymas; 20:00 Giedrė Kazlauskaitė ir jos knyga „Gintaro kambarys“. Sekmadienį 15:00 Sigitas Parulskis ir poezijos rinkinys „Subjektyvios kronikos“.
 5. Kitoks žvilgsnis į kulinarines knygas arba Maistas, kaip istorija. Puiki proga sužinoti, ką valgėme, kaip gaminome, kokius produktus vertinome ir mitybos įpročius puoselėjome ir ką tai apie mus pasako šiandien. Penktadienį 17:00 R. Laužiko ir A. Astrausko knygos „Kaip būsimasis Anglijos karalius Vilniuje povus valgė“ pristatymas. Šeštadienį 13:00 Jolitos Bernotienės ir Rasos Leonavičiūtės knygos „Karalienės Bonos virtuvė“ pristatymas; 14:00 Liudvikos Didžiulienės-Žmonos knygos „Lietuvos gaspadinė, arba Pamokinimai, kaip prigulinčiai suvartoti Dievo dovanas“ pristatymas.

Ką būtina žinoti:

Išsamią mugės programą rasite mugės internetinėje svetainėje, o savo renginių programą susikurkite  „Litexpo“ programėlėje.

Mugės darbo laikas:

Vasario 21 d., ketvirtadienis, 10–19 val. – BIČIULIŲ DIENA;
Vasario 22 d., penktadienis, 10–21 val. – DAR ILGENIS PENKTADIENIS;
Vasario 23 d., šeštadienis, 10–21 val. – NEKASDIENIAI PASIMATYMAI;
Vasario 24 d., sekmadienis, 10–17 val. – ŠEIMOS DIENA. 

Bilietai: iki mugės ir mugės metu parduodami „Bilietai.lt“ kasose ir internetu. Mugės metu bilietų bus galima įsigyti ir „Litexpo“ kasose.

Mugės autobusai: knygų bičiulių šiemet vėl laukia trys specialūs mugės autobusai, kurie nuo Katedros aikštės (stotelė „Arkikatedra“) iki „Litexpo“ ir atgal lankytojus į mugę veš nemokamai. Tvarkaraštį galite rasti čia. Taip pat specialiu maršrutu kursuos autobusas 177R, o stotelėje „Litexpo“ stos 2G autobusas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *